TREĆI NJUTNOV ZAKON KRETANJA

Sile kojima dva tela uzajamno deluju imaju jednake intenzitete, iste pravce i suprotne smerove.

Ovaj zakon o medjusobnom delovanju dva tela često se naziva i zakon akcije i reakcije.

Sila akcije je po intenzitetu jednaka sili reakcije, njihov pravac je isti, ali im se smerovi razlikuju. Ove dve sile uvek idu u paru.

Svako telo deluje na podlogu silom koja je jednaka težini tog tela, ali istovremeno i podloga deluje na telo silom iste jačine i pravca i suprotnog smera.

                   

Konac se ne može zategnuti delovanjem samo na jedan njegov kraj, već treba delovati silom i na njegov drugi kraj.

Spojnice izmedju lokomotive i vagona zatežu dve sile. U smeru kretanja lokomotiva deluje na vagon, a u suprotnom smeru vagon na lokomotivu.

  POSEBNO UPAMTITE:


Dilema koja se najčešće javlja kada se govori o trećem Njutnovom zakonu je: Ako dva tela uzajamno deluju silama koje imaju jednake intenzitete i suprotne smerove, kako se kreće sistem ova dva tela?

Odgovor je jednostavan. Na sistem koji se kreće deluje više sila, ne samo sila akcije i reakcije. Usled delovanja tih sila dolazi do kretanja.

Posmatrajmo primer iz svakodnevnog života, kada automobil vuče prikolicu. Kolikom silom deluje automobil na prikolicu (sila akcije) istom tolikom silom deluje prikolica na automobil (sila reakcije) samo u suprotnom smeru. Kako se onda automobil i prikolica kreću?
Prvo primetimo da sila akcije i reakcije jesu po intenzitetu iste, ali one reaguju na različita tela: sila akcije na prikolicu, sila reakcije na automobil.
Sila koja pokreće sistem automobil-prikolica je sila trenja ( ) koja se javlja kao reakcija sili kojom se točkovi automobila odupiru o tle ( ). (Ukoliko je potrebno pogledajte poglavlje o sili trenja gde je kretanje automobila detaljnije objašnjeno). Dakle, sila koja pokreće automobil i prikolicu potiče od trećeg tela, Zemlje, i nezavisna je od sila koje se javljaju pri uzajamnom delovanju automobila i prikolice.

Dakle, kod razmatranja sistema tela neophodno je uzeti u obzir sve sile koje na taj sistem deluju i izvršiti njihovo slaganje. Na osnovu dobijenog rezultata može se videti da li se sistem i zašto se sistem kreće.

  PROVERA RAZUMEVANJA

1) Razmislite o prirodi sile reakcije. Ukoliko jedno telo deluje na drugo silom akcije koja je gravitaciona sila kakva je priroda sile reakcije?
2) Pokušajte da objasnite kretanje raketa i kosmičkih brodova pomoću trećeg Njutnovog zakona. Uzmite u obzir da kod ovih letilica gorivo veoma brzo sagoreva i pri tome se stvaraju gasovi.
3) Dva dečaka su na koturaljkama i zatežu uže. Kada dečak A vuče konopac:

a) Dačak B će se kretati prema dečaku A
b) Dečak A će se kretati prema dečaku B
c) Obojica će se kretati jedan u susret drugome

4) Odredite sve parove sile akcije i reakcije na slici: